Menu
Home Page

Governing Body

 

Governing Body

 

 

Mrs P A Allum

Chair of Governors

 

 

 Mr K Alexander         Mr P Anscomb           Mrs S Benfield

 

 Mr J Clifford            Mr R Gare          

     

Mr E Paddington         Mrs F Reeves        Mrs L Unsworth-Brown

                 

 

We have recently adopted a "Circle Model of Governance".  This has replaced our committee based structure and the whole Governing Body now meets six times per year.

 

 

Register of Interest

 

 

 

Kenneth Alexander

Co-opted Governor

 

Business Interest Signed: 06/09/2017 - none

Responsibilities: Personnel & PR/Curriculum

Attendance 2017 - 2018: 5 out of 6 meetings

Start Date: 30/01/2015

Term 4 years ends: 31/01/2019

 

 

Annie Allum

Chair of Governors

Co-opted Governor

 

Business Interest Signed: Trustee of City of London Justice Rooms Charitable Trust, Member of Magistrates Association, Justice of the Peace - Central London Branch, Parish Councillor - Boughton Malherbe Parish Council

Start Date: 28/03/2018

Term 4 years ends: 27/03/2022

 

 

Piers Anscomb

Headteacher

 

Business Interest Signed: 06/09/2017 - spouse works as a supply teacher

Attendance 2017 - 2018: 6 out of 6 meetings

Start Date: 01/09/2010

 

 

Sue Benfield

Parent Governor

 

Business Interest Signed: 06/09/2017 - Associate Member of Association of Teachers and Lecturers

Responsibilities: Personnel and PR

Attendance 2017 - 18: 6 out of 6 meetings

Start Date: 14/06/2017

Term 4 years ends: 15/06/2021

 

 

James Clifford

Parent Governor

 

Business Interest Signed: 05/2018 - none

Attendance 2017 - 2018: 2 out of 4 meetings

Start Date: 28/03/2018

Term 4 years ends: 27/03/2022

 

 

Richard Gare

Vice Chair of Governors

Authority Governor

 

Business Interest Signed: 06/09/2017 -

Garden Designer/Landscaper, Member of Society of Garden Designers

Responsibilities: Chair of Finance Committee

Attendance 2017 - 18: 4 out of 6 meetings

Start Date: 22/03/2017

Term 4 years ends: 23/04/2021

 

 

Edmund Paddington

Co-opted Governor

 

Business Interest Signed: 05/2018 - none

Attendance 2017 - 2018: 2 out of 3 meetings

Start Date: 28/03/2018

Term 4 years ends: 27/03/2022

 

Fiona Reeves

Co-opted Governor

 

Business Interest Signed: 06/09/2017 - Financial Services Office Admin

Responsibilities: Curriculum/Child Protection/SEN

Attendance 2017 - 2018: 6 out of 6 meetings

Start Date: 20/01/2015

Term 4 years ends: 31/01/2019

 

Lesley Unsworth-Brown

Staff Governor

 

Business Interest Signed: 18/04/2017 - Teacher in School, Directorship of Better By Design Consultants

Attendance 2017 - 2018: 5 out of 6 meetings

Start Date: 17/04/2017

Term 4 years ends: 18/04/2021

 

 

 

 

Previous Governors in the last 12 months

 

Debbie Henderson -  Chair of Governors - resigned in December 2017

Phil Fraser - Parent Governor - resigned in September 2017 

Adam Jenkins - Co-opted Governor - resigned in September 2018

 

 

Top